След Хаджиберов Емил Михов и Милен Василев започват филм за Христо Бобчев

<p>„Дързостта да бъдеш пръв“ - документалният филм за българския индустриалец
След Хаджиберов Емил Михов и Милен Василев започват филм за Христо Бобчев

„Дързостта да бъдеш пръв“ - документалният филм за българския индустриалец и дарител, наричан „патриархът на българската индустрия“ Иван Хаджиберов, беше представен в Българския културен институт в Берлин в Деня на народните буд

НАДЕЖДА ТИХОВА
„Дързостта да бъдеш пръв“ - документалният филм за българския индустриалец и дарител, наричан „патриархът на българската индустрия“ Иван Хаджиберов, беше представен в Българския културен институт в Берлин в Деня на народните будители 1 ноември. Поканата дошла от културното ни аташе Панчо Чернев към създаделите на филма след изключителния успех на премиерата в Габрово. Трима са членовете на творческия екип – Емил Михов (режисьор), Милен Василев (автор на идеята и музиката) и Красимира Христова (сценарист). Филмът беше обявен за културно събитие на годината и беше показан при голям интерес и в редица градове на страната. Филмът не следва възхода на габровеца Хаджиберов – създател на първата в България фабрика за фин вълнен текстил и първата водноелектрическа централа за индустриални нужди, а се опитва да разкрие що за човек е бил той и защо и до днес изумява с делата си и смелостта си.
В Германия филмът бил акцент във форум за българо-германските отношения, организиран от Българо-германската индустриална камара, разказа режисьорът Емил Михов. Филмът за Хаджиберов бил доказателство за началото на търговските отношения с Германия, подкрепен с факта, че 80% от машинния парк в някогашния български Манчестер – Габрово, е бил немски. Най-голямото доказателство за процъфтяването на българо-германските отношения от онова време е било немското консулство в карагьозовата къща в Габрово от 1927 до 1933 година – единственият случай на открито в провинцията консулство с консул Васил Карагьозов, смятат създателите на филма.
„На германците им беше много интересна тази история“ – разказа Емил Михов. Повечето немци от публиката били представители на браншови организации, на Министерството на икономиката. Дошлите българи пък представяли различни културни институции, българското училище в Берлин, посолството и консулството, както и граждани. Консулът ни Панчо Чернев, запознат с филма още при неговото създаване, коментирал пред дошлите, че авторите създали лентата с впечатляващи качества със собствени усилия и спонсори без да получат финансова помощ от институции. Германците били впечатлени много от невероятната социална политика на Иван Хаджиберов, която не се връзвала с прочутата габровска пестеливост. Берлинчани се интересували показаните във филма немски машини на кои производители са и къде продължават да работят. (Екипът е снимал в 4 водно-електрически централи, в които работят машини по над 100 години). Изключително ги заинтригувала легендата за това как с оръжие в ръка Хаджиберов принудил банката да му отпусне заем. Милен Василев сподели, че дошлите на събитието разгледали и изложбата, която придружавала прожекцията. Под името „Патриархът на българската индустрия Иван Хаджиберов“ на 12 големи постера в нея са събрани неизползвани кадри за филма. Изключително силно впечатление направила фотографията, в която Хаджиберов показва на внучето си лично как се оре земята с два бивола. Фотографията е висяла доста време в кабинета на Александър Стамболийски – министър-председател тогава, като пример за един истински българин-индустриалец. Снимката е предоставена от Държавния архив в Габрово, който е оказал неоценима помощ на авторите на филма. Емил Михов се надява и в бъдеще да работят съвместно така добре и с Милен Василев благодарят от сърце на директора на Архива Стефка Василева.
Премиерата на „Дързостта да бъдеш пръв“ в Габрово беше преди година – на 7 ноември. Оттогава до сега лентата е показвана с успех в над 10 града в България по покана на различни бизнес организации, ротари клубове, училища. „За нас най-ценното е показването на филма в училищата – коментира Емил Михов. - Когато самите ученици проявят интерес към него, а има и дискусия след филма, значи сме постигнали една добра цел – да внушим на младите хора едно друго мислене, което го е имало някога в българина. Това ни беше и нашата основна цел. А филмът все повече живее собствен живот. Можеше да получи и още по-голямо разпространение. Имаме интерес от телевизиите, който продължава и в момента. Най-важното за нас е, че самите габровци, въпреки че е минало само едно показване на филма, постоянно питат къде и как може да се види, откъде могат да си го купят. В Берлин също имахме 7-8 запитвания за покупка на филма. Ние с екипа сме решили, че ще го подарим официално на Интерактивния музей на индустрията в Габрово, където да бъде показван.“
Емил Михов смята, че макар габровци да имат по-големи пристрастия към този филм, и в другите градове го гледат с голям интерес по две основни причини. Първата причина е, че става дума за един период от историята на България след Освобождението, когато за 20 години страната достига шестото място в Европа по икономическо развитие. А другата причина, според Емил, е предприемаческият дух на първите като Хаджиберов, които от нищо създават нещо. „Той става предприемач милионер, но не забравя, че обществото около него е обществото, в което живее и затова той се грижи за него – казва Емил Михов. - Във всеки един български град има вакуум за това мислене. Освен това ние целяхме самият филм да е много динамичен, да използваме различни новаторски похвати в него, за да не бъде типичният документален филм. Ако се замислите, реално той е направен от 30 снимки като материал. Ако покажем 30 снимки и разкажем една хронология, няма да привлечем вниманието. Затова разчитахме на по-други похвати и мисля, че опитът ни излезе много успешен.“
На 5 декември филмът „Дързостта да бъдеш пръв“ и създателите му са поканени в Европарламента в Брюксел за участие в културна програма, свързана с предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. След около десетина дни се очаква в Габрово да дойде правнучка на Хаджиберов от Израел специално за среща с екипа на филма, който иска да види. Емил Михов и Милен Василев имат още покани за гостуването на филма. Отсега се знае например, че за 24 май догодина българската общност в Мюнхен ще има възможност да види „Дързостта да бъдеш пръв“.
Създателите на филма за Хаджиберов признаха, че вече работят по втория си филм от поредицата за Габрово „Из историята на българския Манчестер“ и дори са доста напреднали. След много дискусии екипът решил от тримата номинирани фаворити да избере друга колоритна личност – индустриалецът и дарител Христо Бобчев. Той е създател на втората габровска текстилна фабрика „Александър I” (1884 г.), която работи с английски машини и камгарни прежди. В неговата къща отсядат княз Александър I Батенберг, княз Фердинанд и граф Игнатиев.
„В тези филми се опитваме да гледаме патриотично на нашия град – коментира Емил Михов. - Обичаме си града и смятаме, че чрез тези филми можем да му помогнем. От една страна като подсилим самочувствието на габровци, а от друга старана това е и една интелигентна и красива реклама на града ни. Хората като гледат си казват: „Ех, какви габровци е имало и какво са постигнали!“. И когато филмите стана два, три и пет, ще се получи една цялостна картина за българския Манчестер, за това на какви хора са наследници габровци. Ние ще живеем по-гордо, а градът ни ще привлича повече туристи с индустриалната си история.“
В Берлин Емил Михов и Милен Василев били впечатлени от това как се пазят стари сгради, върху които са падали бомби и е останала само една фасада. Двамата габровци видели и стари заводи, които се използват за офиси, за учреждения и не само че стоят красиво, а така се запазва и историята и се получава туристическа атракция. В Габрово примери за такива къщи и индустриални сгради колкото искаш. Трябва да се намери начин те да не загрозяват града и да предизвикват тъга с разрушаването си, а да бъдат съхранени и напомнят за славата на индустриално Габрово. Според Милен Василев германците не пропускат нищо, което е съществувало, да не бъде описано и показано, за да се знае. „Това са личности, които са деца на времето си, не се споменават толкова често и дори са позабравени – коментира габровските индустриалци от миналото Милен Василев. - Това са хора, създали краен резултат за страната ни, а не само за нашия град и ние се гордеем и искаме да говорим за тях, за да ги знаят хората, особено новите поколения, които идват.“

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

  1. Още от Култура

Към началото

Следвай ни